Koliko puta si poželjela promijeniti nešto u svom životu, učiniti nešto za sebe ili slijediti svoj san, ali te strah uvjerio da nećeš uspjeti? Koliko puta si bila neodlučna i odustala jer ti je bilo lakše ostati u poznatom, iako nisi bila zadovoljna? I tako si ostala tu gdje jesi – u zoni komfora, koja te ne ispunjava, ali te barem ne plaši.
Zapravo, mnoge žene ni ne shvaćaju da upravo strah od neuspjeha sprječava njihov uspjeh. Zbog tog straha odustaju i ostaju u situacijama, odnosima ili poslovima koji ih ne ispunjavaju. Ako nisi zadovoljna sobom, svojim poslom, odnosima ili načinom na koji živiš, što zapravo imaš za izgubiti? Već si u situaciji koja ti ne odgovara. Pa zašto ne bi riskirala i dala si priliku za nešto bolje?
Činjenica je da strah ne možeš izbjeći. Da ti nije stalo, ne bi ga ni osjećala. On je tu da te podsjeti koliko su ti tvoje želje važne. Zato ga nemoj doživljavati kao prepreku, nego kao znak da je vrijeme za promjenu.
Uspješne žene nisu uspješne zato što ne osjećaju strah, već zato što se svakodnevno suočavaju s njim i odlučuju djelovati unatoč njemu. Ako živiš vođena strahom, donosit ćeš prosječne odluke, a prosječne odluke vodit će te do prosječnog života s kojim nikada nećeš biti u potpunosti zadovoljna.
U ovom tekstu želim ti pokazati kako prepoznati taj strah, kako ga prihvatiti i, što je najvažnije, kako se pokrenuti unatoč njemu. Jer strah nije razlog da odustaneš, nego da ustraješ. Iskoristi ga kao motivaciju da se konačno pokreneš i pokažeš sama sebi za što si sve sposobna.
Strah od neuspjeha je ona vrsta straha koja te paralizira i često te natjera da odustaneš prije nego što uopće pokušaš poduzeti bilo što. Taj strah jača sumnju u sebe – počinješ misliti da nisi dovoljno dobra, sposobna, da nemaš ono što je potrebno za uspjeh.
Strah od neuspjeha često prate perfekcionizam, prokrastinacija i izbjegavanje rizika.
Za početak je važno razumjeti da je strah od neuspjeha tvoj zaštitni mehanizam, koji ti daje lažnu sigurnost i štiti te od nelagodnih emocija, ali time sabotira tvoj uspjeh.
Iako je on prirodna reakcija – svi se ponekad plašimo – ako ga stalno izbjegavaš, nikad nećeš poduzeti prvi korak i zakoračiti u nepoznato. A rast se događa upravo tamo, u nepoznatom - izvan zone komfora.
Ako često odgađaš i čekaš "savršeni trenutak" ili uvijek igraš na sigurno, onda imaš strah od neuspjeha. Možda misliš da moraš biti savršena, da ne smiješ pogriješiti, da ćeš se osramotiti, pa zbog toga odgađaš i ništa ne poduzimaš.
Ako želiš dublje razumjeti kako razviti emocionalne vještine i suočiti se sa sumnjom u sebe i strahovima, pročitaj članak Emocionalne vještine – kako ih izgraditi?
Strah od neuspjeha često nas paralizira i sprječava da poduzmemo one korake koji su neophodni za ostvarenje naših ciljeva. Umjesto da poduzimamo konkretne akcije, počinjemo odgađati, gubimo fokus i ne vidimo rješenje. Često u tim trenucima tonemo u spiralu "overthinkanja" – stalnog razmišljanja o tome što bi moglo poći po krivu, umjesto da jednostavno krenemo.
Evo par primjera mojih klijentica:
Dražena i Vesna su shvatile da ne mogu više same i prijavile se na moj mentorski program, gdje su naučile kako se nositi s tim strahom i riješiti se mentalnih blokada koje su ih kočile. Kroz rad na sebi, otkrile su da njihove sumnje nisu bile temeljene na stvarnim činjenicama, već su bile proizvod straha. Naučile su prepoznati te strahove, suočiti se s njima i poduzeti konkretne korake za realizaciju svojih ideja.
Neuspjeh je često nevidljiva pozornica na kojoj se odvijaju najveći uspjesi. Poznate osobe koje danas smatramo simbolima uspjeha suočile su se s brojnim preprekama i padovima prije nego što su ostvarile svoje ciljeve.
Evo nekoliko inspirativnih primjera:
Hrabrost nije odsustvo straha, već sposobnost da se suočiš s njim. Strah od neuspjeha je prirodan, ali ne smiješ mu dopustiti da te blokira. Tek kada naučiš prepoznati i prihvatiti svoj strah, moći ćeš njime upravljati, umjesto da on upravlja tobom. Tako ćeš se korak po korak riješiti neodlučnosti i početi živjeti u skladu sa sobom i svojim prioritetima. S druge strane, stalna borba sa strahom iscrpljuje i dugoročno vodi do burnouta i samosabotaže. Prihvati činjenicu da ćeš osjećati strah, otpusti kontrolu i počni živjeti punim plućima.
Upravo na razvoju vještina za bolje upravljanje sobom, svojim odnosima, poslom i karijerom radimo na mentorskom programu "Život po tvojoj mjeri". Klikni ovdje i saznaj kako ti mogu pomoći da počneš živjeti i raditi bez straha.